Robimy najwięcej zdjęć w dziejach ludzkości,
z których jednak zostanie bardzo niewiele …

Hiper-dokumentowanie. Tak nazwali zjawisko robienia zdjęć telefonami, aparatami socjologowie. Setki tysięcy zdjęć gromadzonych na tysiącach nośników. Problemem jest jednak to, że wiele z tych nośników ulegnie uszkodzeniu, zagubieniu itp. A wraz z nośnikiem znikną także zdjęcia.”Ironią jest to, że dzieci kiedy dorosną, nie będą miały zbyt bogatej dokumentacji swojego dzieciństwa, ponieważ ich zdjęcia zginą w cyberprzestrzeni”, powiedział nagrodzony Pulitzerem David Carson, ojciec 9-letniej córki. “One stracą całą tę historię,” powiedział. Technologia zmienia się tak szybko, że zdjęcia zrobione w starszych formatach staną się bezużyteczne. Ilość wyprzedza jakości. A ryzyko utraty tej ogromnej ilości zdjęć cyfrowych jest o wiele większe, niż zwykłych, papierowych fotografii. Pożar lub klęska żywiołowa zdarzają się rzadziej niż awarie sprzętu, nośnika itp.

Dziewczyna z perłą Johannes Vermeera jest teraz Dziewczyną z Cyfrową kamerą (Mitchel Grafton),
niedługo ze smartfonem. Wikimedia Commons.

Fizyczne doświadczenie wspomnień się nie zmieniło. Zdjęcia upchane w szufladach lub albumach zastąpiły albumy w mediach społecznościowych. Rolki filmu zastąpiły karty pamięci na nasze telefony. Jednak jak mówi Carson – “Ludzie rzadko cenią obraz na tyle, aby wydrukować go.”
Doświadczeni fotograficy są bardzo sceptyczni co do obietnic, że także zdjęcia zmagazynowane “w chmurze” są na zawsze. Carson twierdzi, że np technologia od 15 lat zmieniła się tak bardzo, że w tej chwili te zdjęcia mogą być bezużyteczne.

Oczywiście odbitki i wydruki fotografii są podatne na pożary i powodzie, ale tak samo dyski twarde. Jak zdjęcia drukowane rzadko są przedmiotem kradzieży, czego po ostatnich atakach hakerskich nie można powiedzieć o fotografiach zgromadzonych w sieci..

Tak czy inaczej namawiamy do drukowania fotografii, namawiamy do myślenia podczas robienia zdjęć. Nie ilość Kochani , a jakość powinna się liczyć.

Całość artykułu na ST.LOUIS POST-DISPATCH

Zapraszamy do wywoływania ulubionych zdjęć w postaci odbitek,
czy foto albumów. One będą pamiątka na wiele lat.

Pasaż Tesco Szczawno-Zdrój (MAPA)
ul. Józefa Łączyńskiego 44
na linii kas hipermarketu Tesco
CZYNNE 7 DNI od 9 do 21
niedziela od 10 do 18
tel. 74 84 253 54
Piaskowa Góra Wałbrzych (MAPA)
ul. Główna 11 FILARY
1 piętro obok Biblioteki
CZYNNE od 9 do 17
sobota – niedziela na zamówienie
tel. 74 84 253 54
Śródmieście Wałbrzych (MAPA)
ul. Adama Mickiewicza 27
za Placem Tuwima
CZYNNE od 10 do 17
sobota – niedziela na zamówienie
tel. 74 84 253 54
Śródmieście Przy Ratusz Wałbrzych (MAPA)
ul. Henryka Sienkiewicza 6
obok Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego
CZYNNE od 7:30 do 15:30
sobota – niedziela na zamówienie
tel. 74 84 253 54