Nikon wprowadza na rynek nowy model lustrzanki cyfrowej, D300S. Bazuje on na cieszącym się popularnością modelu D300, lecz nowy model wyposażono dodatkowo w funkcję nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości (HD) oraz możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego. Ponadto wzbogacono go o podwójne gniazdo kart pamięci (CF i SD) i zwiększono szybkość fotografowania w serii do 7 kl./s. Ma tę samą co poprzednik matrycę CMOS o rozdzielczości 12,3 miliona pikseli w formacie DX, a także profesjonalny 51-punktowy autofokus i mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED.


Film autorstwa WhatDititalCamera Prezentujący Nikon D300s oraz Nikon D3000

D300s został zaprojektowany dla współczesnego pokolenia kreatywnych twórców obrazu, którzy chcą łączyć doskonałe fotografie z potencjałem rejestrowania obrazu ruchomego. Format DX daje zarówno wydłużenie ogniskowej obiektywu, jak i niewielki rozmiar korpusu oraz atrakcyjną cenę, co sprawia, że model D300s jest niezwykle kuszącą propozycją dla tych, którzy chcą wznieść swoją fotografię na kolejny poziom – mówi Robert Cristina, Professional Products Manager w Nikon Europe.

Nikon D300S, jako pierwszy w tej klasie aparatów cyfrowych, umożliwia korzystanie z dwóch standardów nośników danych – CF (Compact Flash™) i SD (Secure Digital™) oraz zarządzanie sposobem zapisywania na nich plików, co oznacza, że np. zdjęcia można zapisywać na jednej karcie, a filmy na innej.

Znacznie rozszerza on możliwości lustrzanek cyfrowych w zakresie rejestrowania filmów o wysokiej rozdzielczości dzięki możliwości dodania zewnętrznego źródła dźwięku stereo, działaniu autofokusa podczas filmowania i opcjom edytowania filmu na poziomie aparatu. W efekcie dźwięk jest bardziej realistyczny, a osobny przycisk podglądu na żywo (LV) znacznie ułatwia przeskakiwanie pomiędzy fotografowaniem a filmowaniem. Podczas filmowania można także wyświetlić na LCD wirtualny horyzont. Edycja ujęcia filmowego w aparacie to proste zaznaczenie punktu początkowego i końcowego podczas odtwarzania nagrania.

Nikon D300S bazuje na przełomowych technologiach zastosowanych w modelu D300, takich jak system rozpoznawania scenerii oparty na pomiarze kolorów według skali RGB 1005-pikselowym czujnikiem, a także wiodącym w tej klasie 51-punktowym systemie autofokusa Multi-CAM3500. Zapewnia to dokładność automatycznego nastawiania ostrości, ekspozycji oraz sterowania balansem bieli. Mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED gwarantuje dodatkowo wysoką jakość obrazu, wierną reprodukcję barw, płynne przejścia tonalne odcieni skóry i wyjątkową szczegółowość przy minimalnych zakłóceniach.

Nowy aparat robi zdjęcia z szybkością do 7 klatek na sekundę bez konieczności korzystania z dodatkowego akumulatora, a opcjonalny pojemnik MB-D10 zwiększa szybkość aż do 8 kl./s i zapewnia lepsze chwyt korpusu w ujęciach pionowych.

W nowym modelu wykorzystano ten sam wybierak wielofunkcyjny, co w lustrzankach D3 i D700, ze środkowym przyciskiem służącym do rozpoczęcia i zakończenia zapisu filmu. W modelu D300S użytkownik znajdzie także cichy tryb wyzwalania migawki, umożliwiający dyskretne fotografowanie z możliwością manualnego sterowania powrotem lustra. Specjalny przycisk Info ułatwia natomiast wyświetlanie informacji o parametrach na głównym wyświetlaczu LCD i skraca dostęp często używanych ustawień. Do tego wbudowanie dyfuzora w podnoszoną lampę błyskową rozszerzyło jej zasięg do kąta widzenia odpowiednika obiektywu 16 mm.

3-calowy wyświetlacz TFT nowej lustrzanki, o rozdzielczości 920 tys. punktów, zapewnia doskonałą jakość podczas odtwarzania i edytowania zarejestrowanego materiału. W aparacie zastosowano dodatkowo nową funkcję przetwarzania obrazu z plików RAW umożliwiającą zmianę wielkości zdjęcia (dostępne są cztery rozmiary).

Model D300S będzie dostępny od sierpnia 2009 roku.

Źródło:  Nikon Press